News: Mire se erdhet ne Albania-Fun
Welcome, Guest. Please login or register.

 Albania - FunShkenca dhe jetaNjeriu dhe shendetiMjalti dhe mrekullia e saj sheruese
Pages: [1]
Print
Author Topic: Mjalti dhe mrekullia e saj sheruese  (Read 1206 times)
Albania-Fun
Administrator
Hero Member
*****
Posts: 1069View Profile Email
« on: October 09, 2011, 02:46:00 PM »

1. Duke pire mjaltin e shkrire ne uje, te gjitha njollat e zoreve do te zhduken

2. Ngrenia e rregullt e mjaltit ndihmon ne perforcimin e te mbajturit mend
(memorien e forcon) si dhe forcon trupin fizikisht.

3. Nese mjalti pihet i tretur ne uje te ngrohte, ndihmon kunder diarese.

4. Nese mjalti pihet i tretur ne uje te ftohte, ndihmon kunder kapesllekut.

5. Me perdorimin e mjaltit pastrohet gjaku dhe lehtesohet qarkullimi i tij neper trup

6. Mjalti eshte ilaci i vetem per sherimin e te rahurit te shpejte te zemres (tahikardia).

7. Mjalti krijon lehtesim te organizmit, ndersa sheqeri e rendon ate.

8. Mjalti qe pihet i nxehte per 7 minuta perzihet me gjakun, ndersa i ftohte per 20 minuta.

9. Kur hahet mjalti lukthi punon ne rregull dhe nuk nevojiten pluhra dhe ilacra per te ndihmuar perpunimin.

10. Mjalti largon dhembjet ne sy, duke e ferkuar me gisht te pastert syrin.

11. Per anemiket, mjalti eshte bombe gjaku.

12. Per dhembjet e eshtrave ngrenia e mjaltit eshte ilac i padiskutueshem.

13. Te semuret nga verdha, ne qofte se mengjes dhe mbremje hane mjalt, per 15-20 dite ajo do te sherohet.

14. Mjalti largon ngercin e nervave.

15. Mjalti ndihmon ne rritjen dhe zhvillimin e femijeve.

16. Personave qe jane nervoz, si dhe atyre qe kane gjume, mjalti u ndihmon per t'u qetesuar

17. Ai i cili ha mjalt nuk mundet me pase kaps dhe as qe mund t'i krijohen hemorroidet.

18. Nese mjalti tretet ne qumesht te ngorhte zhduken skrajat e zorreve.

19. Nese mjaltin lyeni mbi material te nxehur dhe ate e veni mbi qafe ose ne gjoks, dhembjet e fytit menjehere largohen. Kjo behet kur kemi ndezje te krajnikeve dhe angine.

20. Nese sasi e caktuar e mjaltit perzihet me vishnje dhe shperlahet fyti disa here ne dite era e keqe nga goja menjeher do te largohet.

21. Mjalti perdoret per sherimin e semundjes "stalni aigan" plages se qelbosur. Plagen e atille duhet menjehere te lyer me mjalte, ndersa te semurit duhet dhene qe te haje 10-15 here. Shepjte
do te verehet permiresimi.

22. Mjalti nderpret dhimbjet e stomakut.

23. Plaget e zorreve dhe te lukthit mjalti shume shpejte i sheron. Gjate nje jave duhet ngrene deri ne 4 kg mjalte. Nese edhe aq hame edhe per tri jave, qe te behet nje muaj nga cirri i stomakut nuk do te ngelet asnje shenje.

Dr. Kolosau thote: "Kete vete personalisht e kam provuar ne 97 paciente dhe ne femijen tim dhe kam fituar 100 % rezultate pozitive. "

24. Nese dhembjet e shpines dhe shpatullave, vendet ku ndjehet dhembja, i lyejm me mjalte e mbi te veme biber pluhur, te shtypur, dhembjet menjehere largohet.

25. Mjalti e bletes eshte ilac kunder reumes. Kohe pas kohe duhet lejuar qe bleta ti kafshoje vendet e prekura nga dhembjet reumatike.

26. Femijet te cilet urinojne ne shtrat duhet te hane mjalte dhe kjo semundje do t'ju nderpritet. /heremsnews
« Last Edit: October 09, 2011, 02:48:24 PM by Albania-Fun » Logged
Albania-Fun
Administrator
Hero Member
*****
Posts: 1069View Profile Email
« Reply #1 on: October 09, 2011, 02:50:06 PM »

Te mirat shendetsore te mjaltit jane:* Sheqer diabetik: sheqeri i zakonshem mund te zevendesohet me mjalt ne shume ushqime dhe pije. Mjalti permban rreth 69% glukoze dhe fruktoze qe e mundeson te perdoret si sheqer diabetik ne vend te sheqerit te zakonshem.

* Burim energjie: Mjalti gjithshtu perdoret nga shume persona si burim energjie pasi nje luge-gjelle mjalt ofron rreth 64 kalori. Per me teper sheqeri ne mjalt shnderrohet (konvertohet) lehte ne glukoze edhe nga stomaket me sensitive. Keshtu pra eshte shume i lehte per tu tretur.

* Humbja e peshes: Edhe pse mjalti ka me shume kalori se sa sheqeri, kur mjalti konsumohet me uje te ngrohte ndihmon ne tretjen e yndyrnave (dhjamit) te ruajtura (rezervuar) ne trup. Po ashtu edhe mjalti me leng limoni e gjithashtu mjalti me kanelle ndihmon ne zvogelimin e peshes.

* Permireson performancen atletike: hulumtimet e fundit kane zbuluar se mjalti ndihmon ne permiresimin e performances tek atletet. Mjalti ndihmon ne mirembajtjen e niveleve te sheqerit ne gjak, rekuperimin (sherimin) e shpejte te muskujve dhe restaurimin e glikogjenit pas ushtrimeve.

* Burim i vitaminave dhe mineraleve: Mjalti permban nje mori vitaminash dhe mineralesh. Vitaminat dhe mineralet ne mjalt varen nga lloji i luleve qe jane perdorur per apikulture.

* Perberes antibakterial dhe antifungal: Mjalti ka perberes anti-bakterial dhe anti-funga (kepurdhave te lekures) dhe keshtu perdoret si antiseptik natyral.

* Antioksidues: Mjalti permban nutraceuticals, te cilet jane efektive ne largimin e radikaleve te lire nga trupi jone. Si rezultat, sistemi imunitar i trupit tone permiresohet.

* Kujdes lekure me qumesht dhe mjalt: Qumeshti dhe mjalti shpesh serviren se bashku pasi qe te dy keto ndihmojne qe te kemi nje lekure te bute e te lemueshme. Keshtu pra konsumimi i qumeshtit me mjalt per cdo dite ne mengjes esthe praktike e zakonshme ne shume kultura.

Mjalti ne trajtimin e plageve

Hulumtime te rendesishme jane duke u kryer per te studiuar te mirat shendetsore te mjaltit ne sherimin e plageve. Standardet e kujdesit mjekesor ofrojne disa prej ketyre te mirave ne dokument Dobite e mjaltit ne trajtimin e plageve.

Fuqite sheruese te mjaltit nuk jane zmadhuar. Njesia hulumtuese Waikato per mjaltin ofron detaje rreth hulumtimeve qe jane bere ane e kend botes per te mirat shendetsore te mjaltit ne mjekesi.Logged
Pages: [1]
Print
Jump to: