News: Mire se erdhet ne Albania-Fun
Welcome, Guest. Please login or register.

 Albania - FunGuzhina ShqiptareEmbelsiraRevani me niseshte ne furre
Pages: [1]
Print
Author Topic: Revani me niseshte ne furre  (Read 3569 times)
Albania-Fun
Administrator
Hero Member
*****
Posts: 1069View Profile Email
« on: June 02, 2011, 05:05:18 PM »

Revani me niseshte ne furre

Per nje tepsi na duhen :

■Gjysem kg niseshte
■1 gote uji me vaj ulliri
■ 3 luge supe me gjalp te shkrire
■ 1 kg sheqer
■ 2 vanilje
■ 5 fara karafili
■ 1 liter e gjysem uje
■ 200 gr bajame te qeruara dhe te skuqura
■pak sheqer puder dhe pak kanelle per ta sperkatur

Pergatitja :

■Ne nje tas te madh hedhim ujin dhe niseshten dhe e trazojme mire te shkrije.
■Vendosim ne nje tenxhere vajin, gjalpin dhe sheqerin.I trazojme vazhdimisht ne zjarr te dobet derisa te shkrije sheqeri dhe te mare ngjyre geshtenje te erret .
■Fillojme te hedhim me ngadale edhe perzierjen qe kemi pergatitur ujin me niseshte, dhe shtojme vaniljet ,karafilin dhe bajamet duke vazhduar gjithmone trazimin deri sa masa e pergatitur te mare ngjyre te bukur geshtenje ,te shkelqeje nga vaji dhe shkeputet lehte kur e trazojme nga anet e tenxheres.
■Lyejme me vaj nje tepsi shtrojme brenda revanin e sheshojme bukur me anen e pasme te nje luge .Rrahim nje veze dhe e lyejme persiper.
■E pjekim ne furren e nxehur me pare ne temperaturen 180 grade per rreth 20- 30 minuta deri sa te pikset dhe te mare ngjyre .

Ne rast se na pelqen e sperkatim lart me pak sheqer puder dhe kanelle.
Logged
Pages: [1]
Print
Jump to: