News: Mire se erdhet ne Albania-Fun
Welcome, Guest. Please login or register.

 Albania - FunGuzhina ShqiptareEmbelsiraGliko shalqiri
Pages: [1]
Print
Author Topic: Gliko shalqiri  (Read 1803 times)
Albania-Fun
Administrator
Hero Member
*****
Posts: 1069View Profile Email
« on: July 07, 2011, 03:39:14 PM »Per te perfituar nje recel shalqini sa me te suksesshem se pari ju duhet nje shalqi me lekure te trashe. Pasi ky recel behet vetem me te bardhen e lekures se shalqinit. Pasi ta qeroni pjesen jeshile te tij priteni pjesen e bardhe ne copa. Me pas lijini per nja 1 ore ne uje me gelqere.

Vini re! Gelqerja eshte pika kyce e ketij receli. Nese e zieni rendom sic behet me recelrat e tjere, do te perfitoni nje recel, ndersa nese e lini keshtu do te hani recel te vertete shalqini. Si bonus do perfitoni: copa kerce dhe me nje pamje si prej xhami. Pra si nga paraqitja dhe nga ana e shijes do te fitoni shume.

Me pas vijeni ne zihet pas i shtuar aspak uje, por vetem sheqer (ne proporcion me lekurat e shalqinit, pra nese hidhni 1 kg lekura po aq hidhni dhe sheqer). Sipas deshires mund t'i hidhni siper dhe copa karafili ose gjethe borziloku te fresket. Ja rrit shume shijen. Lereni te zihet mire ne zjarr te ulet ashtu sic beni dhe me cdo recel tjeter. Ruajeni ne frigorifer dhe servireni te ftohte.
Logged
Pages: [1]
Print
Jump to: