News: Mire se erdhet ne Albania-Fun
Welcome, Guest. Please login or register.

 Albania - FunGuzhina ShqiptareEmbelsiraRevani
Pages: [1]
Print
Author Topic: Revani  (Read 2580 times)
Albania-Fun
Administrator
Hero Member
*****
Posts: 1069View Profile Email
« on: June 19, 2011, 03:43:26 PM »Perberesit:
 10 veze te fresketa fshati ,
 10 luge sheqer ,
 10 luge miell.
 
Sherbeti pasi te filloje te vloje, vazhdon zierjen edhe pese min. ne zjarr te ulet.
 1 kg sheqer ,
 5 gota uje,
1 qeske sheqer vanilje ,
 4 rrathe te holle limoni.
 
Pergatitja:
 
Tunden vezet me sheqer gjersa te krijohet nje shkume e qendrueshme dhe te shtojne vellimin 4-5 here. Shtohen te verdhat e vezeve nje nga nje duke i tundur vazhdimisht. Hidhet mielli me luge duke e perzier nga larte-poshte qe te mos ulet brumi. Masa derdhet ne tepsi te lyer me yndyre e te permillur. Tepsia mbushet ne e lartesise,pasi qe gjate pjekjes brumi rrite vellimin. Futet ne furre te nxehte me temperature 140 grade C per tu pjekur per afro 1 ore. Gjate pjekjes furra nuk hapet. Pasi te ftohet,hidhet sherbeti i vaket. Pritet ne delima.
Logged
Pages: [1]
Print
Jump to: