News: Mire se erdhet ne Albania-Fun
Welcome, Guest. Please login or register.

 Albania - FunGuzhina ShqiptareEmbelsiraKrem karamele
Pages: [1]
Print
Author Topic: Krem karamele  (Read 1011 times)
Albania-Fun
Administrator
Hero Member
*****
Posts: 1069View Profile Email
« on: June 15, 2011, 01:37:50 PM »Perberesit
 
6 veze
 1 liter qumesht
 Nje pakete vanilje
 1/2 kg sheqer
 Per karamelen: 5 luge sheqer

Pergatitja:
 
Se pari pergatisni karamelen duke perzier mire sheqerin deri sa te perfitoni nje leng ngjyre kafeje te cilin do ta shperndani neper tasa. Nga ana tjeter zieni qumeshtin ne nje tenxhere dhe lereni te ftohet pak.
 
Ne nje tas rrihni duke perdorur mikser vezet se bashku me sheqerin dhe vaniljen deri sa te behen si shkume. Me pas perziejeni me qumeshtin e vaket ne zjarr te ulet.
 
Shperndajeni kete mase neper tasat qe hudhet kremin e karameles si per pare dhe lereni te ftohet ne frigorifer per disa oreve ta sherbeni kthejini tasat mbrapsht ne menyre qe karameli te vije siper dhe zbukurojeni me thela qitroje.
Logged
Pages: [1]
Print
Jump to: